Pancake Day
Pancake Day albo inaczej Shrove Tuesday ( shrive – rozgrzeszenie, spowiedź ) tradycyjnie obchodzony jest w przeddzień Środy Popielcowej – podobnie jak my w Polsce obżeramy się pączkami w czwartek – tak inne nacje, a Anglosasi w szczególności upodobali sobie wtorek z naleśnikiem … ;-)
W Szkocji mamy – Scotch pancakes albo Bannocks – tradycyjnie były to dość ciężkie placki z mąki jęczmiennej lub owsianej.
Przygotowywano je we wtorek przed Popielcem i chowano pierwsze trzy placki w domu lub obejściu – jeżeli jakaś panna je odnalazła – niechybnie w tym samym roku czekało ją zamążpójście …
od XV wieku organizowano również różne zabawy i zawody w tym dniu. Do dziś dzień w niektórych miasteczkach odbywają się wyścigi z patelnią, gonitwa za jajkiem, czy po prostu zwykły festyn.
Bannocks – przygotowywano z mąki, soli i jajek. Pieczono je na grubej, ciężkiej żeliwnej patelni, lub na specjalnym kamieniu który wkładano bezpośrednio do ogniska i na niego układano ciasto. Dawniej zjadano te naleśniki tylko z solą, dopiero w późniejszych wiekach przyjęło się smarować je miodem lub konfiturami.
Dziś Szkoci zajadają się plackami kupionymi w markecie z bitą śmietaną ( w sprayu ) i truskawkami – ot, nowoczesność …
przepis na Szkockie naleśniki – Bannocks
szczypta soli
3/4 łyżki stołowej gorącej wody
125 g płatków owsianych ( tych drobniejszych )
2 łyżeczki tłuszczu – najlepiej mielony tłuszcz z boczku
2 szczypty sody
trochę płatków owsianych potrzebnych do wyrobienia ciasta
niektórzy dodają jeszcze do tego 1 jajko – osobiście wolę dodać jajko a nie dawać sody- nie czuję wtedy tego posmaku sodowego w ustach …
przygotowanie
połącz wszystkie suche składniki, wymieszaj je dobrze, dodaj tłuszcz i zagnieć ciasto ( może nie być to łatwe gdy tłuszcz jest zbyt twardy-zimy ) dodaj po trosze ciepłej wody by połączyć całe ciasto – będzie to twarde, ciężkie ciasto.
rozsyp trochę płatków na stolnice i rozgnieć ciasto na placek grubości ok. 0,5-1 cm.
piecz przez ok. 30 minut w piekarniku o temp. 190 C
podawaj na zimno z grubo mieloną solą, lub na słodko z konfiturą.
na koniec jeszcze wiersz … oczywiście że jest wiersz o plackach i to nie byle kogo wiersz bo napisany przez samego Burnsa –
Bannocks O’ Bear Meal
Bannocks o' bear meal, Bannocks o' barley, Here's to the Highlandman's bannocks o' barley. Wha, in a brulzie, will first cry a parley? Never the lads wi' the bannocks o' barley. Bannocks o' bear meal, Bannocks o' barley, Here's to the Highlandman's bannocks o' barley. Wha, in his wae days, were loyal to Charlie? Wha but the lads wi' the bannocks o' barley! Bannocks o' bear meal, Bannocks o' barley, Here's to the Highlandman's bannocks o' barley.
co w przekładzie na język angielski wygląda tak :
Soft Cakes Of Barley Meal
Soft cakes of barley meal,
Soft cakes of barley,
Here is to the Highland man’s
Soft cakes of barley!
Who in a brawl
Will first cry ’ a parley’?
Never the lads
With the soft cakes of barley!
Who, in his woeful days,
Were loyal to Charlie?
Who but the lads
With the soft cakes of barley!
Smacznego!