If you don’t like the weather, wait a minute
– Jeśli nie podoba ci się pogoda, poczekaj minutkę
To przysłowie w całości oddaje klimat w Szkocji.
I to dosłownie, czasem wystarczy 5 minut by z deszczowego poranka wykluło się słoneczne przedpołudnie, do lunchu jeszcze się z kilka razy zdąży zachmurzyć i rozpogodzić, by o pierwszej słońce w pełni paliło nam buzię w trakcie przerwy, a zaraz potem zimny i ostry wiatr zmusił nas do schowania się w przytulnym domku….
Ale czy naprawdę w Szkocji jest tak źle ?
wieje, pada, i nigdy nie widać słońca z za zasłony mgieł i niskich chmur ???
Nie, zdecydowanie nie, ale … no właśnie ale –
po pierwsze mieszkam na wschodnim wybrzeżu Szkocji
a po drugie w Polsce mieszkałem nad morzem w Gdyni…
Co to ma do rzeczy ano ma …
Ilość opadów i wiatrów na wschodnim wybrzeżu Szkocji (czyli pas od Edynburga, poprzez Dundee do Aberdeen) jest porównywalna z tym co mamy na wybrzeżu Gdańskim w Polsce, a średnia temperatura roczna jest niższa tylko o 1-2 stopnie.
Oczywiście to średnia – co oznacza że w styczniu gdy w Polsce średnia to – Szczecin -0,1 Suwałki -4,0 – w Glasgow mamy +5,0 to latem w Polsce mamy średnią +18,0, a w Glasgow +15,0
Średnia roczna opadów w Polsce to 550-700mm – w zależności od rejonu, w Szkocji zachodnie wybrzeże to aż 1000-1500mm, ale pas wschodniego wybrzeża (Edynburg- Aberdeen) to jedynie 750mm
Tak wynika z danych jakie można znaleźć na necie.
Jak widać na zachodnim wybrzeżu ilość opadów jest prawie trzykrotnie większa….
Problemem w Szkocji jest zmienność pogody i różnice pomiędzy pogodą w dolinach a pogodą w górach.
Dla przykładu – w zeszłym roku w zimie wyjechaliśmy z naszego glenu (doliny) do Edynburga odległość to zaledwie 100 kilometrów. W górach mieliśmy ok 20 cm śniegu, gdy tymczasem w Edynburgu zaczynały kwitnąć kwiaty a drzewa miały piękne, zielone pączki. Gdy w Edynburgu w ogrodach pod zamkiem pięknie kwitną rododendrony i inne kwiaty u nas drzewa dopiero się zielenią, a gdy idę na spacer na górę wysokości 600 metrów muszę zakładać śniegowce a czasem i raki ….
i tu dochodzę do sedna sprawy –
– jeżeli wybierasz się na jakąkolwiek wycieczkę dłuższą niż 2-3 godz warto jest zabrać ze sobą ciuchy na zmianę pogody
– jeżeli ruszasz w góry, nawet na łatwą trasę spacerową – zabierz ze sobą coś ciepłego, coś nieprzemakalnego i coś na głowę – wiatr potrafi w okamgnieniu ochłodzić temperaturę ciała…
– dobrą sprawą jest też zabranie termosu z ciepłą herbatą i jakiś kawałek batonika czy choćby rodzynki na pokrzepienie serc …
– oczywiście pamiętaj również że jeżeli wyruszasz w cieplutkich ciuchach – polar, kurtka itp w trakcie dnia może wyjść słońce i zrobi się naprawdę ciepło i warto być do tego również przygotowanym ….
i w tym tkwi przyczyna iż większość wędrowców jakich spotykamy na trasie niesie na swych plecach plecak z ciuchami na zmianę …. to bardzo mądre przyzwyczajenie ….
Kilkakrotnie wchodziłem na szczyt Mayar, czasem w krótkim rękawku, czasem w deszczu, a czasem przy tak silnym wietrze, że dorosłego człowieka przesuwało o metr, lub dwa w bok – a za każdym razem w dolinie z której rozpoczynałem wejście pogoda była … ot letnia – normalna, słoneczna, spokojna. Lecz po godzinie marszu i 600 metrów wyżej wszystko się zmienia.
Dla przykładu :
– ogrody Cortachy w pobliżu Kirriemuir, Hrabstwo Angus –
13 Maja – spacer na krótkich rękawkach… ciepło i słonecznie
– Glen Schee – widok na Loch Vrotachan (800 mnpm) –
19 Maja (tydzień później) tego samego roku, tak te białe łachy to śnieg…
Jeżeli szukacie dobrze przygotowanej prognozy pogody pomocnej w planowaniu wycieczek po Szkocji – szczególnie górska prognoza pogody to polecam stronę MWIS
jest to jedna z najlepszych stron z prognozą pogody jaką spotkałem w necie
znajdziesz tu informacje o nasłonecznieniu, wiatrach, opadach i temperaturze ( otrzymamy temperaturę na wysokości 900 mnp, oraz informację – na jakiej wysokości występuję granica mrozu )
Całość możesz ściągnąć na swego kompa w formacie Pdf
Jeżeli szukasz prognozy pogody dla dolin – dobrą stroną jest MetOffice,
ale naprawdę dobrze przygotowaną stronę ma BBC, w „Find a Forecast” wpisz nazwę miasta, np.Edinburgh a znajdziesz informację na bieżący dzień, i nadchodzący tydzień, mapkę rejonu, całej UK, lub europy z możliwością zmiany daty – bardzo pomocne narzędzie.
Na zakończenie dodam że w przewodnikach zwykle opisują zimę w Szkocji jako coś podobnego do późnej jesieni w Polsce …. No cóż ostatnie trzy lata „nieco” odbiegają od tego opisu …
W glenach śnieg po kolana, niektóre doliny zasypane ponad 60 cm warstwą białego puchu. Edynburg pokryty 20 centymetrową warstwą śniegu, temperatury od -5 w Edynburgu, do -20 w glenach… To raczej nie można nazwać inaczej niż najprawdziwsza zima …