Maria Stuart

Bogucka Maria

 

 

 

Tragiczna biografia władczyni, która z rozkazu Elżbiety I spędziła 19 lat w więzieniu, nim skończyła życie na szafocie. Postać Marii Stuart wywoływała nie tylko emocje współczesnych, ale także inspirowała poetów i dramatopisarzy. Dramat namiętności, jaki rozgrywał się wokół tej prawdziwej – jak pisze autorka – femme fatale, pociągającej mężczyzn ku zgubie, wystarczyłby nie na jedną, lecz na kilka, i to bujnych legend.

opis wydawcy

 

 

Wydawnictwo Ossolineum wydało kolejną książkę Marii Boguckiej – biografki wielkich kobiet, władczyń – tym razem o Marii Stuart.

Jak podaje autorka, legenda stworzyła i utrwaliła trzy sposoby widzenia Marii Stuart: pierwszy – „protestancki”, jako kurtyzany, morderczyni i intrygantki politycznej, oraz drugi – „katolicki” – jako niewinnej ofiary losu i męczennicy za wiarę. W wieku XIX i XX stworzono swego rodzaju symbiozę tych dwóch ujęć, gdzie Maria Stuart stała się ofiarą wielkiej namiętności – do zbrodni popycha ją miłość, mimo szlachetności charakteru. Zmazując swą winę skruchą, stoi królowa Szkotów, mimo wszystko, znacznie wyżej niż jej przebiegła rywalka, Elżbieta. Tak też widzi ją przeciętny miłośnik historii w Polsce.

Życiorysy Marii Stuart przez wieki są poczytną lekturą i źródłem inspiracji artystów. Stanowiły żelazną pozycję w XVII-wiecznych słownikach biograficznych i to zarówno katolickich jak i protestanckich. Bardzo wcześnie wkroczyła też Maria Stuart do literatury pięknej i dramatu. W XVIII wieku zainteresowanie jej losami bynajmniej nie zanikło, choć liczba publikacji o niej zmalała. Niezwykle silny wzrost fali zainteresowania Marią Stuart przynosi natomiast wiek XIX, na co miał wpływ nie tyle doskonalący się warsztat i metody badawcze stosowane w historiografii, ile nowy prąd kulturalny – romantyzm.

Zafascynowano się wówczas mglistą i awanturniczą przeszłością niepodległej Szkocji i tajemnicami tragedii jej pięknej władczyni. Rozkwitła wówczas jej romantyczna legenda, spełniając przedśmiertne marzenie Marii o pokonaniu Elżbiety, królowej Anglii – dokonuje w pełni jej proroctwo wyhaftowane na jednej z makatek – „W śmierci mój początek”.

Wiek XX powiela ten wcześniejszy stereotyp, mimo że nie kończy się dyskusja nad mrocznymi stronami czynów bohaterki. W tym nurcie zainteresowania są także polscy historiografowie, dramatopisarze, poeci – począwszy od Piotra Skargi, który w swoich „Żywotach świętych” przedstawił obszerny opis procesu i egzekucji królowej Szkotów, kreujący ją na męczennicę za wiarę, a skończywszy na Marii Boguckiej, której biografia Marii Stuart doczekała się obecnie drugiego (po 19 latach), uzupełnionego wydania. Wydania niezwykle starannie przygotowanego, bogato zilustrowanego, z indeksami nazwisk i tablicą genealogiczną, przybliżającą czytelnikowi powiązania rodowe opisywanej postaci. (lb)

za – http://www.sprawynauki.edu.pl/

Maria Stuart  - Maria Bogucka.2

Maria Stuart – wydanie z 1990 roku

Tytuł  –  Maria Stuart

Autor – Bogucka Maria

Wydawnictwo – Ossolineum

Wydane w Polsce – 1990

Oprawa – miękka – 1990r

Oprawa – twarda – 2009r

Format – 140×210 mm

Liczba stron – 304

ISBN – 978-83-04-05002-0